Bewerken van Vertaling Engelse woorden
Uit BitcoinWiki.nl
Deze bewerking kan ongedaan gemaakt worden. Hieronder staat de tekst waarin de wijziging ongedaan is gemaakt. Controleer voor het publiceren of het resultaat gewenst is.
Huidige versie | Je tekst | ||
Regel 1: | Regel 1: | ||
{{ | {{Beginnetje}} | ||
[[Category:VertalingGevraagd]] | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
Regel 6: | Regel 8: | ||
! Engels woord !! Nederlandse vertaling !! Uitleg | ! Engels woord !! Nederlandse vertaling !! Uitleg | ||
|- | |- | ||
| | | Wallet || Portemonnee || Software om je bitcoin in op te slaan | ||
|- | |- | ||
| | | Network fee || Netwerkkosten || De hoeveelheid bitcoin die je extra betaalt voor het laten minen van je transactie, vaak uitgedrukt in sats per byte | ||
|- | |- | ||
| (lack of) coincidence of wants || | | Private Key || Privésleutel || Je geheime sleutel tot je bitcoin, vaak uitgedrukt in een unieke combinatie van 12 tot 24 woorden | ||
|- | |||
| (bitcoin) holders || bezitters || gebruikers / bitcoin houders | |||
|- | |||
| (lack of) coincidence of wants || gebrek aan samenkomst van wensen || OF toevallige samenkomst van wensen / | |||
|- | |- | ||
| (natural) resources || (natuurlijke) hulpbronnen || (natuurlijke) grondstoffen / Let op: Hulpbronnen = Grondstof & .. & .. (Afhankelijk van context: Tijd is een Hulpbron, geen Grondstof) Desondanks, kan resource als grondstof vertaald worden | | (natural) resources || (natuurlijke) hulpbronnen || (natuurlijke) grondstoffen / Let op: Hulpbronnen = Grondstof & .. & .. (Afhankelijk van context: Tijd is een Hulpbron, geen Grondstof) Desondanks, kan resource als grondstof vertaald worden | ||
|- | |- | ||
| asset || | | asset || vermogen || eigenschap (andere context) / activa | ||
|- | |- | ||
| Austrian economics || | | Austrian economics || Oostenrijkse (economische) school || ? / | ||
|- | |- | ||
| backed by (gold) || gedekt door (goud) || bekrachtigd / ondersteund | | backed by (gold) || gedekt door (goud) || bekrachtigd / ondersteund | ||
|- | |- | ||
| balance of payments (BOP) crisis || | | balance of payments (BOP) crisis || valutacrisis || valutacrisis / Betalingsbalans crisis | ||
|- | |- | ||
| base money || | | base money || geldhoeveelheid, M0 || geldbasis / (geld gecreeerd door de centrale bank. ) | ||
|- | |- | ||
| Bitcoin ledger || Bitcoingrootboek || | | Bitcoin ledger || Bitcoingrootboek || ? / | ||
|- | |- | ||
| Bitcoin miners || | | Bitcoin miners || Bitcoinminers || Bitcoin mijners / Bitcoin delvers. "Computers in het bitcoin netwerk die concureren om het volgende blok data te mogen leveren, en daarvoor een beloning ontvangen." | ||
|- | |- | ||
| Bitcoin wallet | | | Bitcoin wallet || Bitcoinwallet || ? / "software voor het maken en bijhouden van transacties, en het bewaren van bitcoin adressen" | ||
|- | |- | ||
| block reward || block/ | | block reward (fees + subsidy) || block/blok beloning || ? / | ||
|- | |- | ||
| block subsidy || block/bloksubsidie || | | block subsidy || block/bloksubsidie || beloning voor miners / vergoeding per block/blok | ||
|- | |||
| blockchain || blockchain || blokketen / "een digitaal register van alle transacties, waarbij transacties gegroepeerd zijn in blokken data die cryptografisch herleidbaar zijn" | |||
|- | |- | ||
| bubble || bubbel || zeepbel / bubble | | bubble || bubbel || zeepbel / bubble | ||
|- | |- | ||
| censorship-resistance || censuurresistentie || | | censorship-resistance || censuurresistentie || weerbaarheid tegen censuur / | ||
|- | |- | ||
| clearing and settlement || 'verrekening' en 'verevening' || ? / https://www.afm.nl/nl-nl/professionals/doelgroepen/handels-afwikkelplatformen/afwikkelplatformen/clearing-settlement | | clearing and settlement || 'verrekening' en 'verevening' || ? / https://www.afm.nl/nl-nl/professionals/doelgroepen/handels-afwikkelplatformen/afwikkelplatformen/clearing-settlement | ||
|- | |- | ||
| | | cold storage || coldstorage || ? / | ||
|- | |- | ||
| commodities || koopwaar (goederen & grondstoffen) || grondstoffen / goederen | | commodities || koopwaar (goederen & grondstoffen) || grondstoffen / goederen | ||
|- | |- | ||
| | | consumable commodity || consumptiegoederen || ? / | ||
|- | |- | ||
| | | creation of Bitcoin || realisatie van bitcoin || ? / totstandkoming, implementatie, verwezelijking, ... | ||
|- | |- | ||
| | | custodial service || bewaardienst || ? / | ||
|- | |- | ||
| | | cyberspace || digitale wereld || ? / | ||
|- | |- | ||
| cypherpunk movement || ? || ? / Cypherpunk hoeft men m.i. te vertalen, is een naam van een beweging, wel verklaren | |||
| cypherpunk movement || | |||
|- | |- | ||
| debase, debasement || devalueren || degradatie, devaluatie / aantasting, ontwaarding, afwaardering | | debase, debasement || devalueren || degradatie, devaluatie / aantasting, ontwaarding, afwaardering | ||
|- | |- | ||
| digital cash || digitaal contant (geld) || Let op: Contant is hierin essentieel; dat is wat het onderscheid maakt tussen digital money (Euro) en digital cash (Bitcoin) ; Final Settlement | | digital cash || digitaal contant (geld) || ? / Let op: Contant is hierin essentieel; dat is wat het onderscheid maakt tussen digital money (Euro) en digital cash (Bitcoin) ; Final Settlement | ||
|- | |- | ||
| | | digital currency || digitale valuta || digitaal betaalmiddel / | ||
|- | |- | ||
| | | double-spending problem || dubbele-uitgaven probleem || ? / editor: engels aanhouden is denk ik het beste | ||
|- | |- | ||
| easy money || gemakkelijk geld v.s. krap geld politiek || | | easy money || gemakkelijk geld v.s. krap geld politiek || ? / | ||
|- | |- | ||
| | | easy money trap || valstrik van gemakkelijk geld || ? / Aanbod kan gemakkelijk worden verhoogd | ||
|- | |- | ||
| | | excludable goods * || uitsluitbare goederen || exclusieve goederen / | ||
|- | |- | ||
| | | finale settlement || definitieve verrekening || ? / | ||
|- | |- | ||
| | | gold standard || gouden standaard || goudstandaard / gouden standaard | ||
|- | |- | ||
| | | gratification || voldoening || bevrediging / | ||
|- | |- | ||
| hard money || | | hard money || hard geld || echt geld / | ||
|- | |- | ||
| hoodie-clad hoodlumns || rebellerende (zwart-geklede) capuchondragers || | | hoodie-clad hoodlumns || rebellerende (zwart-geklede) capuchondragers || ? / capuchontuig | ||
|- | |- | ||
| human history || geschiedenis van de mensheid || onze | | human history || geschiedenis van de mensheid || onze geschiedenis / | ||
|- | |- | ||
| human time || onze tijd || menselijke tijd | | human time || onze tijd || menselijke tijd / | ||
|- | |- | ||
| immutable || niet wijzigbaar || onveranderlijkheid (immutability) / niet-manipuleerbaar | | immutable || niet wijzigbaar || onveranderlijkheid (immutability) / niet-manipuleerbaar | ||
|- | |- | ||
| incentive || drijfveer || drijfveer, stimulans, prikkel | | incentive || drijfveer || ? / drijfveer, stimulans, prikkel | ||
|- | |- | ||
| individual sovereignty || individuele soevereiniteit || | | individual sovereignty || individuele soevereiniteit || ? / | ||
|- | |- | ||
| ledger || grootboek || boekhouding | | ledger || grootboek || boekhouding / | ||
|- | |- | ||
| Lightning Network || | | Lightning Network || Lightning Netwerk || Bliksemnetwerk / De kans is m.i. klein dat we in de toekomst over Bliksemnetwerk spreken, net zoals we ook Bitcoin ipv Bitmunt zullen zeggen | ||
|- | |- | ||
| liquidity pool || liquiditeitspoule? liquiditeitsbron? || beschikbare liquiditeit? / plek met beschikbare liquiditeit | | liquidity pool || liquiditeitspoule? liquiditeitsbron? || beschikbare liquiditeit? / plek met beschikbare liquiditeit | ||
|- | |- | ||
| loanable funds || || | | loanable funds || ? || ? / | ||
|- | |- | ||
| lowering time preference || tijdsvoorkeur verlagen || tijdsperspectief verlagen / ontwikkelen van lange termijnvisie | | lowering time preference || tijdsvoorkeur verlagen || tijdsperspectief verlagen / ontwikkelen van lange termijnvisie | ||
|- | |- | ||
| marginal utility || marginaal nut || marginale bruikbaarheid | | marginal utility || marginaal nut || marginale bruikbaarheid / | ||
|- | |- | ||
| market bubble || zeepbel || | | market bubble || zeepbel || ? / | ||
|- | |- | ||
| means of exchange || | | means of exchange || ruilmiddel || ? / | ||
|- | |- | ||
| | | mining || mijnen || ontginnen / | ||
|- | |- | ||
| monetary medium || monetaire medium || | | monetary medium || monetaire medium || ? / | ||
|- | |- | ||
| money supply || geldhoeveelheid || geldvoorraad / aanbod (afhankelijk van context) | | money supply || geldhoeveelheid || geldvoorraad / aanbod (afhankelijk van context) | ||
|- | |- | ||
| netting and settling payments || || het samenvoegen en afwikkelen van betalingen (verrekenen van?) | | netting and settling payments || ? || ? / het samenvoegen en afwikkelen van betalingen (verrekenen van?) | ||
|- | |- | ||
| node | | node (to run a node) || node (een node runnen / beheren) || knooppunt / linguee geeft ook 'node' als mogelijke vertaling, dus evt kunnen we gewoon 'node' behouden (zoals in "een node draaien" / "node beheren" ). "Een computer in het bitcoin netwerk die tot doel heeft transacties op juistheid te controleren." | ||
|- | |- | ||
| notes || notas || notities / | | notes || notas || notities / waardepapier | ||
|- | |- | ||
| opportunity costs || alternatieve kosten || | | opportunity costs || alternatieve kosten || ? / | ||
|- | |- | ||
| paper receipt || papieren tegoeden || | | paper receipt || papieren tegoeden || ? / waardepapier | ||
|- | |- | ||
| peer-to-peer network || peer-to-peer netwerk || van | | peer-to-peer network || peer-to-peer netwerk || ? / van mens tot mens, zonder derde persoon, | ||
|- | |- | ||
| physical cash || | | physical cash || fysieke contanten || fysiek geld / | ||
|- | |- | ||
| | | private / public key || privé & publieke sleutel || ? / | ||
|- | |- | ||
| | | processing power || rekenkracht || ? / | ||
|- | |- | ||
| | | proven reserves || aantoonbare reserves || aantoonbare voorraden / | ||
|- | |- | ||
| | | raw materials || grondstoffen || ruwe materialen / | ||
|- | |- | ||
| rival goods * || concurerende goederen || rivaliserende goederen / | |||
| rival goods * || | |||
|- | |- | ||
| routing fee || geleidingskosten || passagekosten (evt péagekosten (naar analogie met de Franse autosnelwegen? Je mag voorbij maar je moet betalen voor het gebruik)) / transactiekosten | | routing fee || geleidingskosten || passagekosten (evt péagekosten (naar analogie met de Franse autosnelwegen? Je mag voorbij maar je moet betalen voor het gebruik)) / transactiekosten | ||
|- | |- | ||
| salable | | salable || verhandelbaar || verkoopbaar / | ||
|- | |- | ||
| salable || | | salable over time, space and scale || verkoopbaarheid -door tijd, -over afstand en -op schaal || ? / langdurig verhandelbaar, verhandelbaar in een groot gebied en te gebruiken voor elke omvang | ||
|- | |- | ||
| saving technology / technology for saving || technologie om te sparen || spaarmethode | | saving technology / technology for saving || technologie om te sparen || ? / spaarmethode | ||
|- | |- | ||
| scaling solutions / problem || schalingsoplossing, schaalcapaciteit, || | | scaling solutions / problem || schalingsoplossing, schaalcapaciteit, || ? / | ||
|- | |- | ||
| settlement || afwikkeling || afhandeling / https://www.afm.nl/nl-nl/professionals/doelgroepen/handels-afwikkelplatformen/afwikkelplatformen/clearing-settlement | | settlement || afwikkeling || afhandeling / https://www.afm.nl/nl-nl/professionals/doelgroepen/handels-afwikkelplatformen/afwikkelplatformen/clearing-settlement | ||
|- | |- | ||
| sound money || solide vs onsolide geld (Ch1) || gezond geld / degelijk geld, betrouwbaar geld, veilig geld | | sound money || solide vs onsolide geld (Ch1) || gezond geld / degelijk geld, betrouwbaar geld, veilig geld | ||
|- | |- | ||
| soundness || soliditeit (Ch1) || degelijkheid | | soundness || soliditeit (Ch1) || degelijkheid / | ||
|- | |- | ||
| sovereign base money || soeverein basisgeld || ? | | sovereign base money || soeverein basisgeld || ? / | ||
|- | |- | ||
| stock‐to‐flow ratio || stock‐to‐flow ratio || stock-flow verhouding (Ch1) / "de verhouding tussen de reserves en het gebruik van een goed in een periode" | | stock‐to‐flow ratio || stock‐to‐flow ratio || stock-flow verhouding (Ch1) / "de verhouding tussen de reserves en het gebruik van een goed in een periode" | ||
Regel 182: | Regel 165: | ||
|- | |- | ||
| time preference || tijdsvoorkeur || tijdsperspectief / lange termijnvoorkeur / korte termijnvoorkeur | | time preference || tijdsvoorkeur || tijdsperspectief / lange termijnvoorkeur / korte termijnvoorkeur | ||
|- | |- | ||
| trustless transactions || vertrouwenloze transacties || ? / bedoeld wordt : transacties waarvoor geen vertrouwen (in een derde partij) nodig is | | trustless transactions || vertrouwenloze transacties || ? / bedoeld wordt : transacties waarvoor geen vertrouwen (in een derde partij) nodig is | ||
|- | |- | ||
| unit of account || | | unit of account || rekeneenheid || ? / | ||
|- | |- | ||
| unit of measure || | | unit of measure || maateenheid || meeteenheid / | ||
|- | |- | ||
| unsound money || onsolide geld (Ch1), ondeugdelijk geld || onbetrouwbaar geld / ongezond, onverantwoord , niet-solide | | unsound money || onsolide geld (Ch1), ondeugdelijk geld || onbetrouwbaar geld / ongezond, onverantwoord , niet-solide | ||
|- | |- | ||
| wallet addresses || | | wallet addresses || walletadressen || bitcoinadressen / | ||
|- | |||
| fork || fork || ? / | |||
|- | |||
| node-operator || ? || ? / | |||
|- | |||
| consensus rules || consensusregels || ? / | |||
|- | |- | ||
| | | networkparticipants || ? || ? / | ||
|- | |- | ||
|} | |} |